DCOV 56th Championship show


1/11/09 Judged by Ron Bessoff

Download the Resume of Ron Besoff

Download Judges Critique

Class 12A Veteran Dog & Bitch
 
1.  Dimadal Knls.  Ch. Dimadal Uluru (3100068439) 19/10/2000
            S. Gr. Ch. Paceaway Raffiki  D. Ch. Dimadal Just The Wun  Bred by Exh.   2ND
 
2.  Lenne A & S  Ch. Blairwick Aragorn et (210134712 (N)  22/02/2002           1ST
            S. Ch Blairwick Lord Of The rings CD ET  D. Ch Retma Diamond Hunter  Bred by Blair/Chadwick
1st    2                 2nd   1
 
 
Class 12B Special Veteran Dog & Bitch
 
3.  Wombwell G & J  Gr Ch. Belnova Sovereign King (3100039514)  29/03/1999
S.      Ch Wongabeena Prince Locket  D.  Strathrose Call Me Madam Bred by Exh.  1ST
 
4.  Clark-Pearman  Ch Trudals Daisy A Day (3100043201) 20/06/1999
S. Ch Ruyton Examiner  D.  Palanquin Cracklin Rosie Bred by Exh                       2ND
 
1st   3                2nd   4
 
 
Class 22.2 Desexed Dog & Bitch
 
5.  Bennett D  Jendally Extra Lucky ET (3100090031) 12/11/2001                   ABSENT
S.      Ch Dalmate Blue Moon  D.  Ch Bernation Super Model CD ET ADX  Bred by Delmenico J
 
 
Class 1 Baby Puppy Dog
 
6.  Whytewood Knls  Whytewood In Pursuit Of Fame (3100222171) 27/05/2009            1ST
            S. Checkerboard Urastar  D. Ch Whytewood Wylde Wendy  Bred by Exh
 
7.  Delmenico J & Langton Bunker C  Jendally Age Of Aquarius  (3100222416)  05/05/09
            S. Jendally Hot T Xtreme  D.  Jendally Fire Fly  Bred by Delmenico J                     3RD
 
8.  Bennett D Cristabo Razor Blaze (imp NZ)  (06476-2009) 01/08/2009                        2ND              
S. Tootz Ever Blazin (IMP NWY)   D.  NZ Ch Cristabo Devilz Delite Bred by Walsh C
 
1st   6                2nd   8               3rd   7


Class 3 Puppy Dog
 
9.  Donald L & M sprintaway smooth satin ( 2100286576) 21/12/08                              2ND
            S. Gr. Ch. Krystaway Dot Com D. Ch Sprintaway Rubica Red Bred By Exh
 
10.  Outlook Knls  Topspott Firebrand (5100053231)  03/02/2009                                 1ST
S. Aust Est Rus Fin Estv07 Ch Alphadirato Future Brand ( IMP NWY) D. Ch Topspott Spirit Inthsky Bred by Spencer C
 
11.  Wolsley E  Ameaka Roger Rampage (3100213654) 27/12/2008                                A
            S. Ch Dalshah Rockport Reece  D.  Dalver Meaka May  Bred by Exh
 
1st    10             2nd   9
 
 
Class 4 Junior Dog
 
12. Spencer B.  Topspott Country Roads (4100133595)  20/08/2008
            S. Ch Paceaway Newzflash  D. Topspott Walk The Line  Bred by Exh                    3RD
 
13.  Daltreen Knls  Dimadal Hot to Handle (3100204081)  30/05/2008               4TH
S.      Kirindal Time Lord  D. Ch Dimadal Wildfyre  Bred by Dimadal Knls
 
14.  Whytewood Knls  Wirligig Whyte Wylie (3100206472) 09/07/2008               1ST
S.      Ch. Whytewood Bergerac  D. Angel Eyes Princess (Imp UK )  Bred by Piesse E.
 
15.  Lubeek J & Delmenico J  Jendally Kiwi Encounter (IID) (3100027580)                 
            S. Aust/NZ Ch Charizelle Captain Morgan  D N/NZ Ch Jendally Jewel Inthe Crown Bred by               Delmenico J                                                                                                      2ND
 
1st    14             2nd   15               3rd   12
 

Class 5 Intermediate Dog
 
16.  Smith L.  Whytewood Great Gatsby (3100198070) 19/01/2008                              A
S. Ch. Whytewood V For Victory D. Aust Ch. Topspott Toffee Caramel Bred by Whytewood Knls
 
17.  Donald L & M  Ch Sprintaway Chief Cheroke  (2100265372) 12/12/07
            S. Gr. Ch. Krystaway Dot Com  D. Paceaway True Jewel  Bred by Exh                  1ST
 
18.  Spence B.  Ch topspott jupiters gold  (5100047372)  06/11/2007
            S. Gr Ch Belnova Sovereign King  D. Topspott Spirit Inthesky  Brd by Exh  2ND
 
19.  Delmenico J & T  Ch Jendally Never say Never (3100194416)                               A
            S. Gr. Ch Belnova Sovereign King  D.  Ch jendally Extra Special ET  Bred by Exh
 
20.  Collins A  Hillofsilver Phoenix  (2100265272)  04/12/07
S.      Gr Ch Krystaway Dot Com  D.  Ch Hillofsilver Lulu  Bred by Doong Dr N           3DR
 
1st    17                  2nd   18                       3rd   20
 
 
Class 10 Australian Bred Dog
 
21.  Mercaldi J & A  Ch. Trudals Prince of Fire (3100115651) 03/05/2003
            S. Ch Firencoach Th Mohican  D. Ch Trudals Daisy A Day  Bred by Clarke-Pearman J.
 
22.  Outlook Knls  Brewynfarm Irish Puzzle (3100197843) 27/12/07
            S. Outlook Irish Lad  D. Whytewood LR Miss Miriam  Bred By Morey R.
 
23.  Lenne A & S  Ch Lendalbas Black Pharamir et (3100147239)  22/02/2005                        3RD
            S. Ch. Blairwick Aragorn ET  D. Ch. Lendalbas Gold Outasite ET  Bred by Exh
 
24.  Jalorca Knls.  Ch Kallumup Oska (6100049062) 12/10/2006
            S. Ch Jalorca Brite N Shine  D. Dalwei Matilda  Bred by Blyth R
 
25.  Wombwell G & J  Ch. Belnova Prince Regent  (3100130639)  02/03/2004               2ND
S.      Ch Kirindal Paint My World  D.  Ch Belnova Princess Xena  Bred by Exh
 
25A.  Clark-Pearman  Ch Trudals Black Majic (3100174391) 09/09/2006                                 1ST
S.      Firencoach Dakota  D.  Trudals Amazon Warrior Bred by Exh
 
 
1st    25A                         2nd   25                        3rd   23
 
 
Class 11 Open Dog
 
26.  Donald L & M  ch Krystaway Dream Catcher  (2100175034)   19/10/2003               3RD
            S. Gr. Ch. Pampard Paris Project  D.  Gr. Ch. Krystaway Nikita La Femme Bred by R & D Harbin
 
27.  Wombwell G & J  Ch Belnova Harry Potter  (3100130640)  02/03/2004
S.      Ch Kirindal paint My World  D. Ch. Belnova Princess Xena  Bred by  Exh                     2ND
 
28.  Nethercott M  Ch Spotofclass Magnifique ET (3100149744)  07/04/2005              1ST
            S Gr. Ch Pampard Parisian Prince  D.  Ch Dizzidot Devilindisguise Bred By Exh
 
29.  Clark-Pearman  Ch Trudals Black Arrow (3100115650)  03/05/2003
            S.  Ch. Firencoach Th Mohican  D.  Trudals Daisy A Day Bred by Exh
 
1st   28                2nd   27                        3rd   26
 
 
dog challenge   17.    Ch Sprintaway Chief Cheroke 
res. dog   28.   Ch Spotofclass Magnifique ET
 

Class 1A Baby Puppy Bitch
 
30.  Donald L & M  Dumbledeer Your Eyes Only  (21002968866)  19/05/2009               3RD
            S. Dumbledeer Xile  D. Ch. Dumbledeer Magic Mandy Bred by R, M & P Young
 
31.  Whytewood Knls.  Whytewood Iam A Star  (3100222175) 27/05/2009                                  2ND
            S. Checkerboard Urastar  D. Ch Whytewood Wylde Wendy  Bred by Exh
 
32.  Williams R & T Cristabo Will O WisP (imp NZ)  (06481-2009) 01/08/2009               1ST                  S. Tootz Ever Blazin ( IMP NWY)   D.  NZ Ch Cristabo Devilz Delite Bred by Walsh C
 
1st   32              2nd   31             3rd  30 
 
 
Class 2A Minor Puppy Bitch
 
33.  Spencer C  Topspott Cherry brandy (5100053228)  03/02/2009                            1ST
S. Aust Est Rus Fin Estv07 Ch Alphadirato Future Brand ( IMP NWY) D. Ch Topspott Spirit             Inthsky Bred by Spencer B                                                                    
 
34.  Jalorca Knls.  Jalorca Coco Chanel (3100220496)  27/04/2009                                          2ND
S.      Jalorca Rider Onth Storm  D.  Jentonpark Juin of Jalorka  Bred by Exh
 
35.  Langton Bunker C  Krystaway Wicked In Silk  (2100294390) 11/04/2009                3RD
S.      Krystaway Dot Dash Dot  D.  Krystaway On The Catwalk  Bred by Harbin D
 
1st  33                 2nd   34                        3rd   35
 
 
Class 3A Puppy Bitch
 
36.  Hollands S  topspott brandy snap (5100053229) 03/03/2009                                             1ST
            S. Aust Est Rus Fin Estv07 Ch Alphadirato Future Brand ( IMP NWY) D. Ch Topspott Spirit Inthsky Bred by Spencer B
 
37.  Williams R & T  Firebrook Kiwi Karma (94100133117) 03/01/2009
            S.  Ch Paceaway Kiwi Klassic (IID)  D.  Ch Firebrook Peppermint Patty  Bred By Kanowski S & L
 
38.  Burke E  Kandyspot Fire N Ice  (3100215769)  24/01/2009                                      2ND
S.      Checkerboard Urastar  D.  Kandyspot My Wild Rose  Bred by Kemp L
 
1st   36              2nd   38
 
 
Class 4A Junior Bitch
 
39.  Dimadal Knls.  Dimadal High Hopes (3100204082)  30/05/08                                                2ND
            S. Kirindal Time Lord  D. Ch. Dimadal Wildfyre  Bred by Exh
 
40.  Hollands S  whytewood haillee bailee (3100206145) 25/06/2008                            3RD
            S. Ch Jalorca Brite N Shine  D. Whytewood Apricot Poppy Bred by Whytewood Knls
 
41.  Young E, Frappa E.  Whytewood Heavens Angel (3100206144) 25/06/2008                        1ST
            S. Ch Jalorca Brite N Shine  D. Whytewood Apricot Poppy Bred by Whytewood Knls
 
1st    41               2nd   39                        3rd   40
 
 
Class 5A Intermediate Bitch
 
42. Lenne A & S  Lendalbas Black River et  (3100198144) 12/01/2008
            S. Ch. Blairwick Aragorn ET  D. Ch. Lendalbas Gold Outasite ET  Bred by Exh
 
43. Jalorca Knls.  Whytewood Georgie Gold  (3100198075) 19/01/2008
S.      Ch Whytewood V For Victory  D.  Ch Topspott Toffee Caramel  Bred by Whytewood Knls
 
44.  Delmenico J  Jendally Paris In Spring  (3100198870) 11/01/2008
            S.  Ch Jendally King Of Wolfcubs (exp Germany )  D. Jendally Luv at First Sight  Bred by Exh
 
45.  Lubeek J  Debtin Princess O Dreamz  (3100178361)  16/11/06                                           3RD
            S. Ch Belnova Harry Potter  D. Ch Jendally Fire N Rain ET  Bred by Cushen D.
 
46.  Clark -Pearman  Ch Trudals Sweet Georgia Brown (3100199520) 14/01/2008                  1ST
            S.  Gr. Ch Pampard Paris Project  D.  Ch Trudals Amazon Warrior Bred by Exh
 
47.  Bisley D  Debtin Queen O Hearts ET  (3100178358)  16/11/2007                            2ND
            S. Ch Belnova Harry Potter  D. Ch Jendally Fire N Rain ET  Bred by Exh
 
1st    46               2nd   47                        3rd   45
 
 
Class 10A Australian Bred Bitch
 
48.  Donald L & M  ch. Sprintaway Rubica Red  (2100184520)  30/03/2004                                2ND
            S. Gr. Ch. Pampard Paris Project  D. Sprintaway Vanilla Ice  Bred by Exh
 
49.  Spencer C  Ch Topspott Spirit Inthesky (5100038816)  26/10/2005                                   1ST
            S. Gr Ch Paceaway Greased Litenin  D. Topspott Frequent Flyer  Bred by Exh
 
50.  Whytewood Knls.  Ch. Whytewood Wylde Wendy (3100150846) 10/05/2005                        3RD
S.      Ch Jalorca Brite N Shine  D.  Ch Coachstep Clarissa  Bred by Exh
T.       .
51.  Delmenico J  Ch Jendally Magic Mist ET (3100168092)  07/04/2006
S.      Ch Jendally Return of The King  D.  Jendally Hot N Spicy  Bred by Exh
 
52.  Shah C  Ch Whytewood Dancing Daphne ET (3100169123) 31/05/2006
S.  Ch Whytewood V for Victory  D.  Dalhaven All Jazzed Up Bred by Whytewood Knls
 
53.  Bisley D  Ch  jendally Fire N Rain ET (3100116546)  07/05/2003
S.      Gr. Ch. Jendally Sovereign King  D.  Ch Jendally Aussie Eureka ET  bred By Delmenico J
 
53a Doong Dr. N  Ch. Hillofsilver Lulu (2100176339) 02/11/2003
            S. Gr Ch Paceawy Greased Litenin  D. Hilofsilver Heidi  Bred By Exh
 
1st    49             2nd   48             3rd   50
 
 
Class 11A  Open Bitch
 
54.  Donald L & M  Sprintaway Arabella (2100237671) 02/10/2006                                           1ST
            S. Gr. Ch. Pampard Paris Project  D. Ch. Sprintaway Brindabella Bred By Exh.
 
55.  Bennett D  Spotofclass Joie D Vivre ET (3100149747) 07/04/2005
            S Gr Ch Pampard Parisian Prince  D  Ch. Dizzidot Devilindisguise  Bred by Nethercott M
 
56. Whytewood Knls.  Ch. Topspott Toffee Caramel (5100031126)  12/12/2003                      2ND
            S.  Ch Dillidale Zack  D.  Ch. Paceaway Madison  Bred by Spencer B.
 
57.  Wombwell G & J  Ch. Jendally Luv In The Mist  (310015872)  07/10/2005              3RD
            S.  Gr Ch Belnova Sovereign King  D.  Ch Extra Special ET  Bred by Delmenico J
 
1st    54             2nd   56               3rd   57
 
 

Best In Show Awards




Bitch Challenge

49 Ch Topspott Spirit Inthesky


Res. Bitch 
46 Ch Trudals Sweet Georgia Brown

Dog Challenge

17.  Donald L & M  Ch Sprintaway Chief Cheroke 


Res Dog
28.  Nethercott M  Ch Spotofclass Magnifique Et


Bitch Challenge
49.  Spencer B  Ch Topspott Spirit Inthesky


Res. Bitch
46.  Clark-Pearman  Ch Trudals Sweet Georgia Brown


Best In Show

Ch Sprintaway Chief Cheroke 


Runner Up Best In Show

Ch Topspott Spirit Inthesky

Best Opposite In Show
Ch Topspott Spirit Inthesky


Best  Baby Puppy In Show

32.  Williams R & T Cristabo Will O Wisp (Imp Nz) 


Opposite Baby
6.  Whytewood Knls  Whytewood In Pursuit Of Fame

Best Minor Puppy In Show
33.  Spencer C  Topspott Cherry Brandy


Opposite Minor
N/A


Best Puppy In Show

10.  Outlook Knls  Topspott Firebrand


36.  Hollands S  Topspott Brandy Snap

Best Junior Show

14.  Whytewood Knls  Wirligig Whyte Wylie


Opposite Junior
41.  Young E, Frappa E.  Whytewood Heavens Angel

Best Intermediate In Show 

Ch Sprintaway Chief Cheroke 


Opposite Intermediate
Ch Trudals Sweet Georgia Brown

Best Aust. Bred In Show

49.  Spencer C  Ch Topspott Spirit Inthesky

Opposite Aust. Bred
25a.  Clark-Pearman  Ch Trudals Black Majic


Best Open In Show

Ch Spotofclass Magnifique Et


Opposite Open
54.  Donald L & M  Sprintaway Arabella

Best Veteran In Show

2.  Lenne A & S  Ch. Blairwick Aragorn Et


Best Special Veteran In Show

3.  Wombwell G & J  Gr Ch. Belnova Sovereign King


Best Desexed
N/A


Best Junior Handler
Caitlyn Bennett


Best Lady Handler
Charlotte Shah


Best Gentleman Handler
Mark Clarke